Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o.o.

95-200 Pabianice, ul. Jana Pawła II 68

Tel. 42 22 53 500, e-mail:pcmnzoz@pcmnzoz.pl

duzy 049

W pabianickim szpitalu "okno życia" zostało otwarte w 2011 roku. Znajduje się w Budynku 1D, nisko przy ziemi, od strony Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Jest to specjalne miejsce, gdzie matka może pozostawić dziecko, nie narażając go na utratę zdrowia lub życia. Matka ma zagwarantowaną anonimowość.

Okno otwiera się z dwóch stron - od ulicy i od wewnątrz. W środku zamontowana jest specjalna wentylacja i ogrzewanie. Dzieci będzie można położyć w szklanej wanience, na materacu i kocu.

duzy 047

duzy 046

duzy 045

Pracownicy szpitala nie widzą matki, natomiast dzięki specjalnemu systemowi powiadamiania natychmiast otrzymują sygnał, że ktoś porzucił noworodka. Po włączeniu alarmu do okna życia biegną pielęgniarki i ochrona szpitala.

Oprócz okna życia przy Pabianickim Centrum Medycznym, w województwie działa jeszcze kilka innych punktów, w których matka może zostawić dziecko. W Łodzi są dwa takie miejsca. Pierwsze znajduje się przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej (ulica Obywatelska 60), zaś drugie przy II Szpitalu Miejskim im. L. Rydygiera (ulica Sterlinga 13). W Piotrkowie Trybunalskim okno życia jest przy parafii Najświętszego Serca Jezusowego (ulica Armii Krajowej 9). Okno życia działa też w Kutnie. Zlokalizowane jest przy parafii pw. św. Wawrzyńca.

W całej Polsce jest kilkadziesiąt okien życia. Matka może zostawić w nich dziecko bez konsekwencji. Robi to w sytuacji, kiedy nie chce lub nie może się opiekować maluchem. W ten sposób nie naraża dziecka na niebezpieczeństwo i jest pewna, że ktoś zapewni mu opiekę. Nikt nie dochodzi, kim jest matka dziecka. Okno życia jest alternatywą dla porzucenia maluchów na przykład na śmietniku. Dziecko pozostawione w oknie życia trafia do adopcji zwykle w przeciągu półtora miesiąca.

"Okno życia" to dar od Szpitala i Caritas Archidiecezji Łódzkiej, który sprawuje nad nim patronat.

duzy 031